نگرانی کانادا از سیاست‌های اقتصادی بایدن

سفیر کانادا از سیاست‌های اقتصادی رئیس‌جمهوری جدید آمریکا ابراز نگرانی کرده است

«کرستن هیلمن»، سفیر کانادا در آمریکا گفت، با وجود آنکه دو کشور دیدگاه مشترکی در زمینه بسیاری مسائل دارند، سیاست اقتصادی «جو بایدن» کمی بیشتر از تمایل کانادا پروتکشنیست (مبتنی بر حمایت از داخل) است.

به نقل از خبرگزاری «رویترز»، با وجود آنکه اتاوا سریعاً رو به پذیرش جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا به منظور برگرداندن ورق به روی دوران «دونالد ترامپ» آورده، سیاست دولت بعدی آمریکا تحت عنوان «از آمریکا بخرید» باعث نگرانی کانادا شده است.

کرستن هیلمن، سفیر کانادا در آمریکا در مصاحبه‌ای گفت: من فکر می‌کنم تمایل او پیرامون برخی جوانب سیاست اقتصادی‌اش که کمی پروتکشنیست‌تر از خواسته ما هستند، آشکار بوده است.

برنامه اقتصادی بایدن وعده یک سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری در کالاهای ساخت آمریکا را داده و عنوان کرده «وقتی ما پول مالیات دهندگان را خرج می‌کنیم، باید تولیدات آمریکایی بخریم.»

این می‌تواند باعث آسیب دیدن کانادا شود زیرا اقتصاد آن تا حد زیادی وابسته به آمریکا است که ۷۵ درصد کل کالاهای صادر شده کانادا را دریافت می‌کند.

هیلمن اظهار کرد، به غیر از آن دو کشور دارای دستور کار مشترکی در خصوص بسیاری سیاستهای دیگر هستند.

وی افزود: ما هر دو در درجه اول و بیشتر از هر چیز متمرکز بر مبارزه با ویروس کووید، تضمین امنیت و سلامت شهروندانمان و احترام به علم هستیم. همراستایی زیادی در زمینه سیاست آب و هوایی وجود دارد بنابراین منظور من این است که فهرست هماهنگی سیاستهای ما طولانی است.

هیلمن در عین حال اظهار کرد، «جاستین ترودو»، نخست وزیر کانادا و جو بایدن روابطی خوب و بسیار گرم دارند. «بنابراین این روابط به خودی خود دارایی ارزشمندی محسوب خواهد شد.»