صفحه اصلی > برنامه های مهاجرتی : تحصیل در مدارس کانادا

تحصیل در مدارس کانادا

study in Canadian schools

تحصیل در مدارس کانادا برنامه بسیاری از خانواده‌ها در سراسر جهان برای آینده فرزندانشان است. این مسیر می‌تواند به تحصیل در مؤسسات آموزش عالی، استخدام و در نهایت اقامت دائم این کشور منتهی شود. اگر شما هم برای آینده فرزند خود زندگی در یک کشور پیشرفته، امن و مرفه را در نظر گرفته‌اید، بهتر است از اطلاعات کاربردی و به‌روز این نوشته نهایت استفاده را ببرید.

سیستم آموزشی مدارس کانادا

در کانادا سیستم آموزشی هر استان و منطقه‌ به صورت مستقل فعالیت می‌کند. یعنی هر استان قوانین و ضوابط متفاوتی را برای اداره مدارس و مؤسسات آموزشی خود درنظر گرفته است. اما به طور کلی مدارس کانادا به دانش آموزان تا پایه 12 مدرک می‌دهد. مؤسسات آموزشی از پایه اول تا پایه دوازدهم در کانادا به عنوان مدارس ابتدایی و متوسطه شناخته می‌شوند. به عبارتی مدارس ابتدایی از پایه 1 تا 8 و مدارس متوسطه از پایه 9 تا 12 را پوشش می‌دهد.

در کانادا تقریباً تمام مدارس ابتدایی و متوسطه دانش‌آموزان بین‌المللی را ثبت‌نام می‌کنند. این مدارس در انواع رشته‌های تحصیلی به جذب دانش‌اموز غیربومی می‌پردازد. البته هر یک از این مدارس شرایط خاص خودشان را برای پذیرش تعیین کرده‌اند.

شرایط تحصیل در مدارس کانادا

هر مدرسه در کانادا شرایط خاص خودش را برای پذیرش دانش‌آموزان تعیین کرده‌است. اما ازجمله شرایط عمومی تحصیل در مدارس کانادا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حداقل ۵ سال سن برای دانش‌آموز
 • تمکن مالی برای تأمین هزینه‌های زندگی و شهریه دانش‌آموز در کانادا
 • معرفی یک شخص معتبر به عنوان قیم قانونی یا همان کاستودین Custodian

روند دریافت اجازه تحصیل در مدارس کانادا

شما باید حداقل 6 ماه قبل از شروع سال تحصیلی در مورد شرایط پذیرش در مدرسه موردنظرتان تحقیق کنید. برای این کار بهتر است به وبسایت رسمی مدرسه موردنظر مراجعه کنید. همچنین لازم است که ازطریق راه‌های ارتباطی معتبر با مدرسه موردنظرتان تماس گرفته و اطلاعات خود را تکمیل کنید. در این تماس باید درباره هزینه اپلای، شهریه، بیمه دانش‌آموزی، هزینه‌های زندگی و شرایط پذیرش مانند سطح زبان انگلیسی و فرانسه اطلاعات کاملی به دست آورید.

سپس باید فرم‌های اپلای را برای مدرسه یا مدارس انتخابی خود پر کنید. پس از آن دستورالعمل‌ها را برای ارسال درخواست انجام داده و در نهایت اپلای کنید. اگر مدرسه موردنظر شما را به عنوان یک دانش‌آموز بین‌المللی بپذیرد، نامه پذیرش برایتان ارسال خواهد شد. این نامه برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا الزامی است.

تحصیل در مدارس کانادا

مدارک موردنیاز برای ویزای تحصیل در مدارس کانادا

همانطور که گفتیم هر مدرسه مدارک و شرایط خاص خودش را برای پذیرش متقاضی در نظر می‌گیرد. با اینحال از جمله مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیل در کانادا عبارتند از:

 • مدارک هویتی فرد متقاضی و قیم قانونی او
 • پاسپورت دانش‌آموز و قیم قانونی او با اعتبار بالای ۶ ماه
 • عکس پاسپورتی متقاضی در دو قطعه
 • کارنامه، ریزنمرات و سوابق تحصیلی متقاضی
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه
 • توصیه‌نامه تحصیلی
 • اسناد و مدارک بانکی پدر و مادر دانش‌آموز برای اثبات تمکن مالی
 • رسید پرداخت یک ترم یا یک سال از شهریه مدرسه موردنظر
 • مدرکی برای اثبات اینکه متقاضی قصد دارد پس از اتمام دوره تحصیلی، به کشور خود بازگردد
 • اجاره‌نامه آپارتمان و آدرس قیم دانش‌آموز یا خانواده‌ای که قرار است از او در منزلشان پذیرایی کنند
 • مدارک تأیید وضعیت مهاجرتی متقاضی که می‌تواند شامل مدرک تأیید سابقه ورود به کانادا یا کارت اقامت دائم باشد
 • سوابق واکسیناسیون متقاضی به عنوان مدرکی که نشان دهد این فرد در کشور مبداء واکسینه شده‌است. این واکسن‌ها عبارتنداز؛ سرخک، اریون، سرخچه، فلج اطفال، کزاز، دیفتری و کرونا!

کمک هزینه تحصیل در کانادا

مدارس کانادا از نوع دولتی و خصوصی هستند. مدارس دولتی بدون شهریه بوده و هیچ هزینه‌ای از دانش‌آموز بومی و غیربومی درخواست نمی‌کنند. این مدارس کمک هزینه‌ای نیز برای دانش‌آموزان در نظر ندارد. اما مدارس خصوص کانادا از متقاضی شهریه می‌گیرد. این مدارس بورسیه تحصیلی متفاوتی را ارائه می‌دهد که مهم‌ترین آن عبارتنداز:

 • بورسیه Be Art presets
 • بورسیه The Pensters Essay writing contest
 • بورسیه Facebook Grace

تحصیل در مدارس کانادا

همراهی والدین برای تحصیل فرزندان در کانادا

خوشبختانه سیستم مهاجرتی کانادا برای دانش‌آموزان کم سن و سال بی‌تجربه راهی را در نظر گرفته است که همراه با والدین خود در این کشور زندگی کنند. ویزای همراه برای والدینی درنظر گرفته شده‌است که فرزندشان از مدارس کانادا پذیرش تحصیلی گرفته‌است. این ویزا برای والدین، تا زمانی که فرزندشان در حال تحصیل در کانادا باشد، اعتبار خواهد داشت.

کار همزمان با تحصیل در مدارس کانادا

امکان کار همزمان با تحصیل در مدارس کانادا وجود ندارد؛ چراکه دانش‌آموزان این مقطع تحصیلی زیر 18 سال سن دارند. و همانطور که می‌دانید کار کردن افراد زیر 18 سال در کانادا غیرقانونی است.

دریافت کارت اقامت دائم کانادا ازطریق تحصیل فرزند در مدارس این کشور

چنین امکانی وجود ندارد. درواقع دریافت کارت اقامت دائم کانادا ازطریق تحصیل فرزند در مدارس این کشور امکان‌پذیر نیست. با اینحال شما می‌توانید پس از حضور در کانادا به عنوان همراه فرزندتان، از گزینه‌های متعدد دریافت اقامت دائم این کشور استفاده کنید.

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

هزینه تحصیل در مدارس کانادا به عوامل زیادی بستگی دارد. درواقع هر مدرسه بسته به اینکه دولتی باشد یا خصوصی، به چه اندازه‌ای معتبر باشد، در کدام منطقه کانادا واقع شده‌باشد و چه خدماتی را ارائه بدهد، شهریه متفاوتی درخواست می‌کند. اما به طور کلی هزینه تحصیل در مدارس دولتی کانادا ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار، هزینه تحصیل در مدارس خصوصی کانادا، ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار و هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا نیز ۳۰ تا ۷۰ هزار دلار در سال است.

هزینه زندگی دانش‌آموزی در کانادا

برآورد هزینه‌ها به منطقه محل زندگی و البته سبک زندگی فرد بستگی دارد. با اینحال به طور معمول زندگی یک دانش‌آموز ز به همراه خانواده و اجاره یک آپارتمان دو خوابه در ماه چیزی در حدود ۱۵۰۰ تا 2000 دلار هزینه دارد. البته استفاده از سرویس Homestay ، بین ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار در ماه هزینه خواهد داشت. هزینه غذا، حمل و نقل، پوشاک، کتاب‌های درسی، اینترنت، تماس تلفنی و سایر هزینه‌های متفرقه مانند تفریح نیز باید در ارزیابی‌ها لحاظ شود. بنابراین باید سالانه حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار را برای تحصیل فرزند خود در مدارس کانادا کنار بگذارید.

 

ویدیوهای مرتبط به ویزای تحصیلی:

 

 

بد نیست مطالعه کنید :

تحصیل در دانشگاه ها و کالج های کانادا

ویزای تحصیلی استان نیوبرانزویک

 

گروه خبری

پست های مرتبط

برنامه مهاجرت به مناطق کم جمعیت (RNIP)

منظور از برنامه مهاجرتی RNIP چیست؟ برای بدست آوردت اطلاعات کامل در…

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا همچنین به عنوان ویزای بازدید کننده یا ویزای گردشگری…

نیروی متخصص فدرال (FSWP)

نیروی متخصص فدرال (FSWP) برنامه نیروی متخصص فدرال (FSWP)از سال 1967، یکی…

دیدگاهتان را بنویسید