برنامه ویزای شروع کار در کانادا (Start-Up Visa Program) با دستورالعمل وزارتخانه در آوریل ۲۰۱۳ به عنوان یک پروژه آزمایشی معرفی و در تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۱۸ دائمی شد.

برنامه ویزای شروع کار در کانادا، به کارآفرینان واجد شرایط، اقامت دائم کانادا را اعطا می کند. هدف این برنامه استخدام کارآفرینان نوآور به کانادا، پیوند آنها با تجارت بخش خصوصی، (گروه های سرمایه گذاری معتبر، صندوق های سرمایه گذاری یا اینکوباتورهای (incubators) تجارتی) و سهولت در تاسیس تجارت در کانادا می باشد.

[ez-toc]

نمایندگان موفق یک نامه حمایتی از نهاد دولتی مشخص دریافت خواهند کرد ( از طرف گروه های سرمایه گذاری معتبر، صندوق های سرمایه گذاری یا اینکوباتورهای (incubators) تجارتی). این نهاد دولتی مشخص در درجه اول مسئولیت تعیین مجوز تجارت مورد نظر متقاضی و ارائه یک پروژه تایید شده توسط یک گواهی تعهد را بر عهده دارد که باید آن را به مقامات مهاجرتی نشان دهد. درخواست ها یا تایید می شوند یا رد خواهند شد.

درخواست کنندگان برنامه ویزای شروع کار در کانادا، باید چهار نیاز اصلی زیر را رعایت کنند:

 • داشتن شرایط مناسب تجاری
 • دریافت تعهد از یک نهاد مشخص در قالب یک گواهی تعهد و نامه حمایتی
 • داشتن صندوق های قابل انتقال، قابل دسترس و بدون مانع
 • نشان دادن مهارت کافی در زبان انگلیسی یا فرانسوی از طریق آزمون های استاندارد (معیار زبان کانادایی سطح ۵)

مهارت های زبانی

توانایی برقراری ارتباط به زبان انگلیسی، فرانسوی و یا هر دو به شما کمک خواهد کرد تا در ایجاد و پیشرفت بیزینس خود در کشور کانادا به موفقیت برسید. داشتن مدرک زبانی معتبر و وجود آن در پرونده ی شما الزامی می باشد. شما می بایست در هر یک از مهارت های شنیداری، خوانشی، نوشتاری و گفتاری در زبان انگلیسی و یا فرانسوی حداقل CLB پنج را کسب نمایید.

تعهد مورد نیاز از یک نهاد مشخص باید معیارهای زیر را داشته باشد:

یک گروه سرمایه گذاری معتبر مشخص باید آن را تایید کند که شما حداقل در حال سرمایه گذاری ۷۵,۰۰۰ CAD$ در تجارت خود هستید یا چندین گروه تعهدات شما را تایید کنند که در مجموع باید سرمایه گذاری شما به میزان ۷۵,۰۰۰ CAD$ برسد.

یا یک صندوق سرمایه گذاری مشخص باید آن را تایید کند که شما حداقل در حال سرمایه گذاری ۲۰۰,۰۰۰ CAD$ در تجارت خود هستید یا چندین صندوق سرمایه گذاری ب تعهدات شما را تایید کنند که در مجموع باید سرمایه گذاری شما به میزان ۲۰۰,۰۰۰ CAD$ برسد.

یا یک اینکوباتور تجاری مشخص باید تایید کند که در حال قبول کردن درخواست برنامه تجارت اینکوباتور شما می باشد.

در صورت واجد شرایط بودن، زمانی که تعهد تجارت تعیین شده، تایید شد، باید در تجارت کانادا ثبت نام و به آن بپیوندید و :

متقاضی دارای حداقل ۱۰% حق رای در شرکت می باشد.

در شرکت هیچ شخص دیگری حق رای بیشتر از ۵۰% ندارد.

حداکثر پنج متقاضی ممکن است به درخواست خود برای اقامت دائم به وسیله این سرمایه گذاری برسند. بنابراین متقاضیان خاصی ممکن است برای این تجارت نامزد شوند. اگر هر کدام از متقاضیان اصلی درخواست خود را پس بگیرند یا بنا به هر دلیلی آنها پذیرفته نشوند، درخواست همه متقاضیان دیگر در این سرمایه گذاری فسخ می گردد.

متقاضیانی که گواهی تعهد از یک نهاد مشخص را داشته اند و کسانی که مایل هستند تا در زمینه تجارتی در حین زمانی که در خواست اقامت دائم آنها در حال پردازش است، کار کنند، ممکن است برای اجازه انجام کار درخواست بدهند و این در صورتی است که نهاد مشخص از چنین درخواست هایی حمایت کند.

برنامه ویزای شروع کار در کانادا برای متقاضیانی که قصد اقامت در ایالت کِبک را دارند، اعمال نمی شود.

ویزای استارت آپ کانادا

صندوق های سرمایه گذاری مشخص حمایت کننده از برنامه ویزای شروع کار در کانادا

BDC Venture Capital Celtic House Venture Partners
Extreme Venture Partners LLP Golden Venture Partners Fund, LP
Impression Ventures Information Venture Partners Management Inc
Innovation Platform Capital International LP iNovia Capital Inc
Lumira Capital (Nova Scotia Innovation Corporation (o/a Innovacorp)
OMERS Ventures Management Inc Pangaea Ventures Ltd
PRIVEQ Capital Funds Real Ventures
ScaleUp Venture Partners Inc Top Renergy Inc
Vanedge Capital Limited Partnership Version One Ventures
Westcap Management Ltd Yaletown Venture Partners Inc

گروه های سرمایه گذاری معتبر مشخص حمایت کننده از برنامه ویزای شروع کار در کانادا

Canadian International Angel Investors Ekagrata Inc
Golden Triangle Angel Network Oak Mason Investments Inc
Southwestern Ontario Angel Network Southwestern Ontario Angel Group
TenX Angel Investors Inc York angel Investors Inc

اینکوباتور های تجاری مشخص حمایت کننده از برنامه ویزای شروع کار در کانادا

Alacrity Foundation Alberta Agriculture and Forestry
Agrivalue Processing Business Incubator Food Processing Development Centre
Biomedical Commercialization Canada Inc. (operating as Manitoba Technology Accelerator)
Calgary Technologies Inc Communitech
Creative Destruction Lab Empowered Startups Ltd
Extreme Innovations Genesis Centre
Highline BETA Inc Innovacorp
Interactive Niagara Media Cluster o/a Innovate Niagara Invest Ottawa
Knowledge Park o/a Planet Hatch Launch Academy
LaunchPad PEI Inc NEXT Canada
Real Investment Fund III L.P. o/a FounderFuel Ryerson Futures Inc
Spark Commercialization and Innovation Centre Spring Activator
The DMZ at Ryerson University TSRV Canada Inc. (operating as Techstars Canada)
Waterloo Accelerator Centre York Entrepreneurship Development Institute

مراحل فرایند پذیرفته شدن برنامه ویزای استارت آپ

به محض قبول شدن در اینکوباتور تجاری، متقاضی برای ویزای استارت آپ، فرایند زیر را طی خواهد کرد:

 • متقاضیان یک گواهی کامل از اینکیوباتر دریافت میکنند.
 • اخذ نامه حمایتی از شرکت های اینکوباتور.
 • سپس درخواست متقاضیان به اداره مهاجرت کانادا ارسال میشود.
 • در انتها، متقاضیان ویزای خود و خانواده خود را دریافت خواهند کرد.

زمان بررسی فرایند ویزای استارت آپ شما

زمان بررسی کامل پرونده در اداره مهاجرت کانادا ماکزیمم ۱۸ ماه اعلام شده است که در مقایسه با سایر برنامه های مهاجرتی بسیار کوتاه است.

چرا کانادا بهترین مکان برای ایجاد بیزینس شماست؟

 • اقتصاد کانادا بسیار وسیع، قوی و پیشرفته است.
 • مالیات وارد بر بیزینس در مقایسه با دیگر کشورهای پیشرفته کمتر است.
 • زینه های بیزینس به نسبت سایر کشورهای پیشرفته پایین تر می باشد.
 • فناوری، تحقیق و نوآوری در کشور کانادا در بالاترین سطح خود است.
 • کیفیت زندگی و سطح رفاهی در کانادا بسیار بالا می باشد.
 • استقبال کانادا از تجارت
 • دسترسی به یک بازار بی نظیر
 • نیروی کار با تحصیلات عالی
 • محیط رقابتی در بخش تحقیق و توسعه (R & D)

شرایط لازم برای ویزای استارتاپ

نامه حمایت و گواهینامه تعهد

متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق استارت آپ و با ویزای استارت آپ باید نامه حمایت از یک سازمان سرمایه گذار تعیین شده دریافت کرده باشند برای دریافت نامه حمایتی، متقاضی باید صندوق سرمایه گذاری تعیین شده را متقاعد کند که در تجارت مورد نظر متقاضی سرمایه گذاری کند. گروه‌های سرمایه‌گذار باید گواهی تعهد را مستقیماً به اداره مهاجرت، پناهندگی، و شهروندی کانادا ارسال نمایند و جزئیات تعهدات متقاضی را در آن ذکر کند

نیاز به سرمایه گذاری

همانطور که در بالا اشاره شد اگر این سرمایه گذاری از طریق یک گروه سرمایه گذار مشخص صورت گیرد می تواند به مبالغ ۲۰۰ هزار دلار یا ۷۵ هزار دلار باشد.

نیاز به مدرک زبان

متقاضی مهاجرت با ویزای استارت آپ باید بتواند به زبان انگلیسی و یا فرانسه ارتباط برقرار کرده و در بیزینس طراحی شده با همکاران طرح خود در تماس و تعامل باشد. متقاضیان باید نتایج آزمون زبان را از مراکز تایید شده تهیه کنند و باید حداقل سطح سی ال بی ۵ را در زبان انگلیسی یا فرانسه به دست آورد. مدارک زبان انگلیسی IELTS و CELPIP و همچنین مدرک زبان فرانسوی TEF و TCF می‌تواند معرف سطح زبان شما باشد.

سوابق تحصیلی

متقاضی باید حداقل یک سال تحصیلی را در یک موسسه پس از دریافت دیپلم گذرانده باشد. همچنین باید بتواند اثبات کند که حداقل به مدت یک سال در هنگام حضور در موسسه آموزشی از شرایط خوبی برخوردار بوده است که می‌توانند گواهینامه تحصیلی و دانشنامه های خود را به اضافه ریز نمرات در هنگام تحصیل به عنوان مدارک مورد نیاز ارائه دهند. هرچقدر از مدارک تحصیلی بالاتری برخوردار باشید شانس بهتری دارید.

توان مالی

متقاضی باید بتوانند مدارک کافی برای اثبات توان مالی خود برای پشتیبانی از خود و خانواده‌اش بعد از مهاجرت به کانادا را دارا باشد میزان سرمایه لازم در این مورد بسته به تعداد اعضای خانواده که متقاضی را همراهی می کنند متفاوت خواهد بود.

چک امنیتی و پزشکی

همانند تمام برنامه های مهاجرت به کانادا، متقاضی و اعضای خانواده وی باید چک های امنیتی و پزشکی خود را ب با موفقیت طی کنند و اثبات نمایند که تهدید امنیتی و یا تهدید پزشکی برای جامعه کانادا نخواهند داشت. البته در موارد چک های پزشکی شرایط ویژه ای وجود دارد که بیشتر بر روی بیماری های واگیردار و یا بیماری هایی که سلامت جامعه را به خطر می‌اندازند و یا فشار بیش از حد مبالغ تعیین شده مالی به سیستم مراقبت‌های بهداشتی کانادا وارد می‌کنند در نظر گرفته می شود.

بررسی دقیق توسط سازمان‌های معرفی شده دولت

از آنجایی که ویزای استارت آپ شرایطی ساده و قابل وصول برای ایجاد کسب و کار سریع در کانادا فراهم نموده است است لذا ممکن است افراد فرصت طلب به دنبال سوء استفاده از این روش باشند. اداره مهاجرت کانادا این حق را برای خود محفوظ داشته است که در صورتی که تمام شرایط و اصول مورد نظر رعایت شود پرونده متقاضی به راحتی تایید گشته و اجازه اقامت صادر می گردد اما در صورتی که مدارک ارائه شده کافی و یا قانع کننده نباشد و اگر به هر دلیلی اداره مهاجرت تصور کند که مدارک ساختگی ست کل پرونده برای بررسی دقیق تر به سازمان های مشخصی ارسال می گردد که آنها با دقت و موشکافی ه شدیدتری جزئیات را مورد بررسی قرار داده و تایید نمایند. عدم تایید این گروه منجر به رد پرونده خواهد شد.

نکات طلایی گرفتن ویزای استارت آپ کانادا

کانادا به عنوان یکی از بهترین کشور هایی که در زمینه مهاجرت پذیری شناخته شده است و در حال حاضر پذیرای افراد بسیار زیادی از نقاط مختلف جهان بوده است.مهاجران به کانادا تاثیر بسیار زیادی در پیشرفت کشور کانادا داشته اند.در چند سال اخیر مختصص های مختلفی در زمینه های متفاوتی با این هدف که بتوانند در فضای بهتری رشد کنند و بتوانند از حداکثر توانایی خود استفاده کنند گزینه مهاجرت به کانادا را انتخاب کرده اند. با توجه به رشد سریع شرایط و فرصت های شغلی پیچیده و جدید در کانادا و به طور کلی آمریکای شمالی، فرهنگ کارآفرینی در حال رشد میباشد و کشور کانادا اهمیت زیادی را به مباحث کارآفرینی میدهد.کشور کانادا با سرمایه گذاری هایی که در این زمینه داشته است سعی در جذب کارآفرینان از کشور های مختلف دارد، به همین منظور برنامه مخصوص ویزای کارآفرینی یا ویزای استارتاپ کانادا را به وجود آورده است.

از آنجایی که برای ایرانیان روش های دیگر مهاجرت به کانادا بسیار سخت تر و محدودتر شده است، با توجه به این روش که از لحاظ قانونی هم مشکلی ندارد، میتواند گزینه بسیار مناسب تری باشد و از این جهت است که ویزای استارت آپ کانادا بسیار برای مهاجرت گزینه جذاب تری است.

به چند نکته مهم در مورد ویزای استارت آپ کانادا میپردازیم :

 – شرط پایه و اصلی در روش گرفتن ویزای استارتاپ کانادا، ارائه یک پروژه کاری خلاقانه و علمی در قالب یک استارتاپ(شرکت نوپا) میباشد که برای مقیاس پذیری(scale)، ایده و طرح در کانادا بایستی ثبت شده و شروع به کار کند.

 – واضح است که فردی که قصد راه اندازی استارتاپ را دارد باید دانش فنی لازم برای انجام و مدیریت پروژه را داشته باشد یا تونایی استخدام افراد متخصص در آن زمینه را فراهم کرده باشد و برای تکمیل طرح وارد کانادا شود و مشغول به کار شود.

 – شرکتی که در کانادا ثبت خواهید کرد باید نسبت به هزینه های نیروی انسانی تعهد کامل داشته باشد و حقوق افراد متخصص را در حد شرایط دستمزد در کانادا پرداخت کند.

 – برای افرادی که اختراع یا محصول منحصر به فردی دارند بهتر است آزمایش و ساخت نمونه اولیه را در ایران انجام دهند و سپس برای فروش بیشتر و دسترسی به بازار جهانی وارد کانادا شوند.البته شرط اول برای این مدل گرفتن تاییدیه ها و مجوز های اختراع و فروش در کانادا میباشد.

 – به طور کلی 3 نوع مرکز امکان صدور نامه حمایت Letter of Support لازم برای ویزای استارتاپ کانادا را برای شرکت متقاضی دارد.

 – استفاده از مراکز شتابدهنده(Accelerators) یا مراکز رشد(Incubators) میباشند، که هدف آنها حمایت از استارتاپ ها در مرحله اولیه میباشد.اما شرکت نوپا حتما باید در دوره های آموزشی و منتورشیپ این مراکز حضور فیزیکی به عمل برساند.

 – گزینه دیگر تعامل و استفاده از سرمایه گذاران جسور(Angel Investors) میباشدکه اصولا بر روی پروژه هایی سرمایه گذاری میکنند که نمونه اولیه(MVP) را ساخته باشند و در زمینه بازار مطالعاتی داشته باشند.

 – گزینه سوم مراکز مالی سرمایه گذار های خطرپذیر(Venture Capitals) هستند که استارتاپ در مرحله آناده با بازار و گسترش پذیری میباشد.در این مرحله محصول یا خدمت باید کمی فروش داشته باشد و بازخوردهایی از مشتریان و بازار گرفته باشد و اصلاحات را انجام داده باشد.

 – برای ارائه طرح به سرمایه گذاران خطرپذیر یا سرمایه گذاران جسور نیازمند این است که یک طرح کسب و کار کامل و منطقی را برای آنها آماده کنید که متناسب با استاندارد های آمریکای شمالی و کانادا باشد.باید مدارک را دقیق و با جزییات کامل بنویسید تا بتوانید آنها را متقاعد کنید.

اجازه کار موقت متقاضیان ویزای استارت آپ

یا می‌دانستید کسانی که تحت ویزای استارت آپ قصد دارند برای اقامت دائم خود اقدام نمایند، در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانند برای اجازه کار موقت قبل از آن اقدام نمایند؟ اجازه کار موقت متقاضیان ویزای استارت آپ برای چه کسانی صادر می‌گردد؟

چه کسانی واجد شرایط هستند؟

فقط کسانی که از سوی یک سازمان تایید شده در کانادا گواهی تعهد یا نامه ی پشتیبانی دریافت می‌کنند قادر خواهند بود برای ویزای موقت کار اقدام نمایند. شما چنان چه شرایط لازم را دارا باشید می‌توانید قبل از درخواست اقامت دایم برای اجازه کار موقت خود اقدام نمایید.

این شرایط عبارتند از:

 • قصد زندگی در استان یا ناحیه‌ای غیر از کبک
 • پرداخت هزینه به کارفرما
 • از یک سازمان تایید شده در کانادا گواهی دال بر این مطلب دریافت کرده باشید که حضور پیش از موقع شما در کانادا برای بیزنس مورد نظر ضروری است
 • بتوانید ثابت کنید که از پس هزینه‌های خود و خانوادهٔ خود در کانادا برمیایید
 • در نظر داشت باشید قبل از اقدام شما باید آفرِ کاریِ خود را ارائه دهید

انجام این پروسه در عین سهولت نیازمند دقت و سرعت عمل می‌باشد که بهره گیری از تجارب یک مشاور مهاجرتی حاذق در این راه میتواند شما را در رسیدن به مقصد هدایت کند.

دیدگاهتان را بنویسید