صفحه اصلی > برنامه های مهاجرتی : تحصیل در دانشگاه ها و کالج های کانادا

تحصیل در دانشگاه ها و کالج های کانادا

تحصیل در دانشگاه ها و کالج های کانادا

تحصیل در دانشگاه ها و کالج های کانادا همیشه جزو پرطرفدارترین روش های مهاجرت به کانادا بوده است دولت کانادا با سرمایه گذاری بر روی دانشگاه ها به توسعه پایدار در این کشور پرداخته است. در این مطلب شرایط پذیرش دانشجویی کانادا را در مقاطع مختلف بررسی می کنیم.

کیفیت تحصیلی بالا، امکانات آموزشی قوی و همچنین روش های ساده و قابل دسترس برای پذیرش دانشجویی کانادا، افزایش درخواست ها را به این سمت متمایل ساخته است.

پذیرش تحصیلی کانادا و شرایط اخذ آن برای دانشجویان

دانشجویان بین المللی در واقع دارای اجازه اقامت موقت در کانادا هستند، جهت ورود این متقاضیان به خاک کانادا مشاوران رسمی مهاجرت و وکلای مهاجرتی وظیفه دارند تا با بررسی مدارک و شرایط متقاضیان، اداره مهاجرت کانادا را متوجه شرایط و ماهیت متقاضی برای تحصیل در کانادا نمایند و اثبات کنند که قصد متقاضیان پذیرش دانشجویی کانادا، تنها تحصیل و حضور موقت در این خاک است با این حال این نکته مهم را فراموش نکنید که همین حضور متقاضیان تحصیلی در کانادا حتی به صورت موقت، امتیازی بزرگ برای دریافت اقامت دائم محسوب می شود.

برای دریافت ویزای تحصیلی فرد می تواند مستقیما و یا توسط مشاورین واجد شرایط برای پذیرش از موسسات آموزشی اقدام کند، بنابراین برای این امر مهم حتما با وکلای مهاجرتی مشورت های لازم را به عمل بیاورید تا خدای نکرده شانس ویزا را از دست ندهید.

اداره مهاجرت کانادا ممکن است در شرایط ویژه ای از متقاضیان نتایج آزمایشات پزشکی را طلب کند که این موضوع خیلی هم عجیب نیست.

تحصیل در دانشگاه ها و کالج های کانادا

شرایط پذیرش تحصیلی مقطع لیسانس (کارشناسی) در کانادا

مدارک لیسانس دانشگاه های کانادا و آمریکا مورد تایید سایر کشورها می باشند. شرایط اخذ پذیرش و سیستم آموزشی در دانشگاه های آمریکا و کانادا بسیار به هم نزدیک می باشد.

متقاضیان برای تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های کانادا عمومأ باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با معدل 14 یا بالاتر را داشته باشند.

البته اگر معدل متقاضی پائین تر از 14 باشد، می تواند جهت پذیرش در کالج های کانادا اقدام نماید.

افرادی که دوره پیش دانشگاهی را تمام نکرده باشند ممکن است بتوانند در مقطع لیسانس پذیرش بگیرند به شرطی که تعدادی از دروس اصلی دوره پیش دانشگاهی را قبل از شروع دوره لیسانس بگذرانند.

برای پذیرش در برخی از رشته ها معدل باید بالای 15 باشد. همچنین برای پذیرش از دانشگاه های ممتاز معدل بالای 15 ضروری است. برای اخذ پذیرش غیر مشروط (مستقیم) در مقطع لیسانس داشتن مدرک زبان انگلیسی نیز مورد نیاز می باشد.

تحصیل در دانشگاه ها و کالج های کانادا

نمره آیلتس مورد نیاز برای پذیرش در مقطع لیسانس

نمره آیلتس مورد نیاز در مقطع لیسانس، معمولأ نمره 6 آکادمیک به بالا می باشد.

در برخی از دانشگاه ها و کالج ها، در صورتی که متقاضی دارای تمامی شرایط لازم برای اخذ پذیرش باشد و مدرک زبان را نیز داشته باشد ولی نمره زبان او پایین تر از نمره مورد نیاز باشد، می تواند پذیرش مشروط (کاندیشنال) گرفته ولی باید یک یا چند ترم زبان را در همان دانشگاه و یا همان کالج بگذراند.

در صورتیکه متقاضی دارای هیچ گونه مدرک زبانی نباشد، بایستی پذیرش مشروط (کاندیشنال) گرفته و ابتدا دوره های زبان را طی نماید.

طول دوره زبان و شهریه آن بستگی به سیاست های دانشگاه ها و کالج های داشته و ممکن است هر دوره 2.5 الی 3.5 ماه طول بکشد و هر دوره 2500 الی 3500 دلار کانادا هزینه بر باشد.

تحصیل در دانشگاه ها و کالج های کانادا

شرایط پذیرش تحصیلی مقطع فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) در کانادا

اخذ پذیرش دوره های فوق لیسانس همراه با کمک هزینه برای دانشجویان بین المللی بخصوص برای افرادی که دارای مدارک دانشگاهی از دانشگاه های غیر آمریکایی و یا کانادایی هستند آسان نیست.

متقاضیان برای اخذ پذیرش مقطع فوق لیسانس باید حداقل شرایط زیر را داشته باشند :

 • مدرک کارشناسی با 4 سال تحصیی
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه (Statement of Interest)
 • مدرک زبان انگلیسی

نمره آیلتس مورد نیاز در مقطع فوق لیسانس، معمولأ نمره 6.5 آکادمیک به بالا می باشد.

در برخی از دانشگاه ها و کالج ها، در صورتی که متقاضی دارای تمامی شرایط لازم برای اخذ پذیرش باشد و مدرک زبان را نیز داشته باشد ولی نمره زبان او پایین تر از نمره مورد نیاز باشد، با ارائه مدرک زبان حداقل 5.5 آکادمیک، می تواند پذیرش مشروط (کاندیشنال) گرفته ولی باید یک یا چند ترم زبان را در همان دانشگاه و یا همان کالج بگذراند.

طول دوره زبان و شهریه آن بستگی به سیاست های دانشگاه ها و کالج های داشته و ممکن است هر دوره 2.5 الی 3.5 ماه طول بکشد و هر دوره 2500 الی 3500 دلار کانادا هزینه بر باشد.

هزینه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا برای هر سال، بین شش تا نه هزار دلار است و پایین تر از آمریکا می باشد زیرا این هزینه در دانشگاه های آمریکا حدود هجده هزار دلار در سال می باشد.

تحصیل در دانشگاه ها و کالج های کانادا

شرایط پذیرش تحصیلی مقطع دکترا (PHD) در کانادا

کانادا دارای بهترین دانشگاه های دنیا از نظر سطح علمی و امکانات برای تحصیل در دوره های دکترا می باشد.

پذیرش سالیانه دانشگاه ها در مقطع دکتری بسیار محدود بوده و بستگی به بودجه دانشگاه و تعداد اساتید دارد.

از مزایای تحصیل در دوره های دکترا امکان دریافت کمک هزینه های تحصیلی به میزان لازم برای پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل خواهد بود.

متقاضیان برای اخذ پذیرش مقطع دکترا باید حداقل شرایط زیر را داشته باشند :

 • مدرک زبان انگلیسی (معمولأ نمره آیلتس 7 آکادمیک به بالا)
 • داشتن مقالات علمی (داخلی و خارجی)
 • داشتن رزومه کاری
 • معدل فوق لیسانس (معمولأ بالای 15)
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه توصیه نامه

دریافت بورسیه برای متقاضیان پذیرش تحصیلی کانادا

بورسیه می تواند یا بخشی از هزینه های تحصیل را پوشش دهد و یا به صورتی باشد که تمام هزینه های تحصیل و زندگی را پوشش دهد.

نکته بسیار جالب این است که متقاضی پذیرش تحصیلی از دانشگاه ها و یا کالج های کانادا می تواند در حین تحصیل، برای دریافت بورسیه اقدام کند، به همین جهت پیشنهاد می شود که در بدو ورود بورسیه ای ساده دریافت نمایید تا در ادامه تحصیل با انجام پروژه های تحقیقاتی و ایجاد ارتباط مناسب با اساتید از شرایط بهتر و ویژه ای استفاده نمایید و علاوه بر افزایش رتبه علمی، امکانات بهتری نیز به دست بیاورید.

* لازم به ذکر است که برای متقاضیان تحصیل در مقاطع دبستان، راهنمائی و دبیرستان کانادا بورسیه تحصیلی تعلق نمی گیرد.

انواع بورسیه و کمک های مالی برای دانشجویان بین المللی

1- دسته اول از کمک‌های مالی، معمولا به دانشجویان ممتاز تعلق می گیرد، نظیر انواع اسکالرشیپ (Scholarship) و فلوشیپ (Fellowship)، از دانشجویانی که این نوع کمک‌ها را دریافت می‌‌کنند انتظار می رود که سطح بالای تحصیلی‌ خود را حفظ نمایند.

برای مثال ممکن است از دانشجو خواسته شود که معدل نمرات هر ترمش کمتر از ۳ از ۴ نشود و آخر هر سال تحصیلی‌ گزارشی از روند پیشرفت تحصیلی‌ خود به دانشگاه ارائه کند.

2- دسته دوم از کمک‌های مالی، در قبال تحقیق (Research Assistantship) یا به صورت خلاصه (RA) به دانشجو پرداخت می شود و به دانشجویان بیشتری تعلق می‌گیرد. در بیشتر دانشگاه‌های دنیا RA از طرف استاد پرداخت می‌‌شود و از دانشجو انتظار می‌‌رود که در قبال دریافت آن، به تحقیق بپردازد و ساعت‌های معینی را در آزمایشگاه یا دفتر گروه حضور داشته باشد، نتایج تحقیق را به صورت مقاله آماده کند، گزارش‌هایی‌ را از روند پیشرفت تحقیق و… را به گروه ارائه کند.

3- دسته سوم از کمک‌های مالی، در قبال تدریس (Teaching Assistantship) یا به صورت خلاصه (TA) به دانشجو پرداخت می شود. از کسانی که TA دریافت می کنند انتظار می رود که به اساتید در تدریس کمک کنند، برگه‌ های امتحانی را تصحیح کنند، به دانشجو‌ها در آزمایش‌ها و …کمک کنند.

پیشنهاد‌های شغلی‌ از نوع TA معمولا به دانشجویانی ارائه می‌‌شود که توانایی علمی بالایی‌ را در درس خاصی‌ داشته باشند. ممکن است از دانشجو خواسته شود که در یک مصاحبه هم شرکت کند، در نتیجه مسلط بودن به زبان خارجی‌، می‌‌تواند تأثیر به سزائی در ارائه شغل داشته باشد.

مزایای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا

 • ورود به کانادا با دریافت بورسیه شامل روند بسیار طولانی و وقت گیری می باشد، سریع ترین راه جهت ورود به دانشگاه ها و کالج های کانادا اقدام جهت پذیرش تحصیلی دانشجویان بدون بورسیه و کمک هزینه می باشد.
 • با به پایان رساندن یک دوره تحصیلی در کانادا می توان برای درخواست اقامت دائم کانادا اقدام کرد.
 • هر یک سال تحصیلی در کانادا معادل 6 ماه اقامت در کانادا می باشد و این امر روند دریافت اقامت دائم را تسریع و تسهیل می بخشد.
 • در دوره تحصیل می توان از امتیاز کار دانشجویی استفاده کرد.
 • پس از اخذ اقامت دائم کانادا یافتن کار با داشتن مدرک از دانشگاه های معتبر کانادا ساده تر است.

چند نکته کوچک اما مهم تر برای دریافت پذیرش تحصلی کانادا

 • برخی از رشته ها هستند که برای دریافت پذیرش تحصیلی، نیازی به داشتن مدرک زبان ندارند، پس با مشاورین شرکت خدمات مهاجرتی پیشرو مشورت کنید تا شما را در این امر راهنمایی کنند.
 • عدم نیاز به زبان برای مقاطع دبیرستان و راهنمایی مزیتی دیگر است برای دریافت پذیرش در مقطع دبیرستان و راهنمایی، پس حتما با ما مشورت کنید.
 • امکان همراهی والدین و یا همسر در حین دریافت ویزای دانشجویی کانادا وجود دارد ولی به طور کلی این امر به توانایی مالی شخص متقاضی، همسرش یا والدینش بستگی دارد که با بررسی اولیه شرایطتان توسط مشاورین شرکت خدمات مهاجرتی پیشرو راهکارهای آن به شما توصیه خواهد شد.

 

بد نیست مطالعه کنید :

تحصیل در مدارس کانادا

ویزای تحصیلی استان نیوبرانزویک

گروه خبری

پست های مرتبط

برنامه مهاجرت به مناطق کم جمعیت (RNIP)

منظور از برنامه مهاجرتی RNIP چیست؟ برای بدست آوردت اطلاعات کامل در…

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا همچنین به عنوان ویزای بازدید کننده یا ویزای گردشگری…

نیروی متخصص فدرال (FSWP)

نیروی متخصص فدرال (FSWP) برنامه نیروی متخصص فدرال (FSWP)از سال 1967، یکی…

دیدگاهتان را بنویسید