صفحه اصلی > برنامه های مهاجرتی : نیروی متخصص فنی و حرفه ای (FST)

نیروی متخصص فنی و حرفه ای (FST)

نیروی متخصص فنی و حرفه ای (FST)

نیروی متخصص فنی و حرفه ای (FST) یکی از سه برنامه مهاجرتی فدرال کانادا است، که توسط سیستم ورودی اکسپرس انتری مدیریت می‌شود. جالب است بدانید که هر سال، بیش از نیمی از مهاجران به کانادا نیروی کار متخصصی هستند که از طریق برنامه‌های اقتصادی، از جمله برنامه نیروی متخصص فنی و حرفه ای (FST)وارد این کشور می‌شوند.

برای افراد واجد شرایط، برنامه FST می‌تواند یک مسیر کوتاه در راه رسیدن به وضعیت اقامت دائم کانادا باشد. اگر شما هم از دسته علاقمندان کار و زندگی در کانادا هستید، در این نوشته جزئیاتی جالب و مهمی درباره جریان مهاجرتی نیروی متخصص فنی و حرفه ای (FST)برایتان وجود دارد.

معرفی برنامه نیروی متخصص فنی و حرفه ای (FST)

این برنامه با هدف جذب نیروی کار خارجی که در زمینه‌های خاص فنی و تخصصی دارای مهارت، سابقه کار، دانش و البته علاقه هستند، راه اندازی شده است. در این برنامه عنوان‌های شغلی در گروه هایی دسته بندی شده است. زمینه شغلی شما یا حوزه ای که در آن مهارت و دانش دارید، ممکن است در یکی از این گروه ها قرار داشته باشد. درضمن همانطور که در تمام برنامه‌های ورودی اکسپرس انتری FST، از سیستم رتبه‌بندی جامع (CRS) برای ارزیابی نامزدهای علاقمند استفاده می‌شود، نیروی متخصص فنی و حرفه ای نیز بر همین اساس انتخاب می‌شود. پذیرش در این برنامه می‌تواند در نهایت برای شما کارت اقامت دائم کانادا را به دنبال داشته باشد.

نیروی متخصص فنی و حرفه ای (FST)

شرایط برنامه نیروی متخصص فنی و حرفه ای (FST)

شرایط پذیرش در این برنامه عبارتنداز:

 • سابقه کار در زمینه مرتبط: به منظور واجد شرایط بودن در برنامه FST، شما باید حداقل دو سال تجربه کار تمام وقت در یک کسب‌وکار فنی را داشته باشید. این تجربه کاری باید در 5 سال گذشته به دست آمده‌باشد. درضمن این تجربه باید پس از اینکه در کشور خود مدرک تحصیلی یا گواهینامه پایان دوره آموزشی رشته فنی موردنظر را به دست آورده اید، صادر شده باشد.
 • جاب آفر یا پیشنهاد شغلی واجد شرایط: یکی دیگر از شرایط پذیرش در این برنامه داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر است. این پیشنهاد شغلی باید برای حداقل 12 ماه تمام وقت بوده و توسط یک مقام استانی یا منطقه ای در کانادا صادر شده باشد.
 • شرط زبان: سطح تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه معادل با حداقل معیار زبان کانادایی (CLB) سطح 4 یکی دیگر از شروط پذیرش در این برنامه است.
 • اقامت در کانادا: یکی دیگر از شرایط این برنامه قصد شما برای زندگی در کانادا است. یعنی شما باید نشان بدهید که قصد دارید در کشور کانادا و البته خارج از استان کبک زندگی کنید.
 • شرایط عمومی ورود به کانادا: شروط قبلی مختص به برنامه مهاجرتی نیروی متخصص و حرفه ای بود. اما برای ورود به کانادا نیز مجموعه ای از شرایط را باید فراهم کرد. ازجمله این شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • ارائه نتایج معاینات پزشکی: شما باید مجموعه ای از معاینات پزشکی را انجام داده و نتایج آن را در زمان درخواست ارائه دهید. این معاینات باید توسط پزشکان موردتأیید سازمان مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا IRCC انجام بگیرد.
 • گواهی عدم سوء سابقه: یکی دیگر از شرایط ورود به کانادا که تقریباً در تمام جریان‌های مهاجرتی این کشور عنوان می‌شود، عدم سوء سابقه است. یعنی شما نباید هیچگونه سابقه ارتکاب به جرم داشته باشید.
 • تمکن مالی: تمکن مالی نیز تقریباً در تمام برنامه های مهاجرتی کانادا شرط گذاشته می‌شود. یعنی شما باید ثابت کنید که توان پرداخت هزینه های زندگی خود و خانواده تان را در کانادا دارید.

نیروی متخصص فنی و حرفه ای (FST)

مدارک لازم برای درخواست

هنگام ایجاد و ارسال پروفایل در سیستم ورودی اکسپرس انتری، شما به عنوان کاندیدای FST باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • نتایج آزمون زبان: همه نامزدها تحت برنامه های ورودی اکسپرس انتری باید نتایج آزمون زبان را از یک آزمون تایید شده و البته در دو سال گذشته دریافت کرده باشند.
 • اسناد شناسایی: کاندیداها باید اطلاعاتی را از اسناد شناسایی خود ارائه بدهند. در حالت معمول، شما به عنوان داوطلب و همه اعضای خانواده تان باید دارای پاسپورت معتبر برای سفر باشید.
 • ارزیابی مدارک تحصیلی (ECA): شما به عنوان کاندیدای FST باید یک گزارش معتبر ECA را برای ارزیابی ارزش آموزش خارجی توسط استانداردهای کانادایی ارائه دهد. پنج سازمان در کانادا مجاز به انتشار گزارش ECA وجود دارد. این گواهی برای مدارک تحصیلی به دست آمده از مؤسسات آموزشی کانادایی مورد نیاز نیست.

مراحل درخواست در برنامه نیروی متخصص فنی و حرفه ای FST

اگر شرایطی که در بالا به آن اشاره شد را دارید، می‌توانید مشخصات خود را در سیستم مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) ثبت کنید. برای این کار باید در سیستم اکسپرس انتری پروفایل درست کنید. البته توجه داشته باشید که تکمیل پروفایل در سیستم اکسپرس انتری، تضمین نمی‌کند که اقامت دائم کانادا را به دست آورید. اما پس از ایجاد پروفایل در سیستم اکسپرس انتری، یک نامزد علاقمند محسوب می‌شوید که شامل ارزیابی CRS می‌باشد. یعنی امتیازات شما محسابه شده و رتبه‌بندی می‌شوید.

درنتیجه در آینده سیستم اکسپرس انتری برای ارسال دعوت‌نامه هایی که برای درخواست اقامت دائم کانادا ارسال می‌کند، شما نیز در نظر گرفته می‌شوید.

از آنجاییکه سیستم ورودی اکسپرس انتری در سال 2015 راه اندازی شده است، نامزدهای FST برای دریافت دعوتنامه برای درخواست اقامت دائم کانادا، باید از سیستم ارزیابی CRS حداقل امتیاز 199 را دریافت کنند. اگر امتیاز CRS شما کمتر از این نمره باشد، باید به دنبال ارتقا نمره خود از طرق مختلف باشید.

در این برنامه زمینه های کاری مختلف بر اساس طبقه‌بندی ملی شغلی کانادا (NOC)، به صورت گروه های شغلی زیر تعریف می‌شود:

 • گروه اصلی شماره 72 شامل؛ مشاغل حوزه صنعت، برق و الکترونیک و ساخت و ساز
 • گروه اصلی شماره 73 شامل؛ تعمیر و نگهداری و تجهیزات عملیاتی
 • گروه اصلی شماره 82 شامل؛ سرپرستان و مشاغل فنی حوزه منابع طبیعی، کشاورزی و تولید
 • گروه اصلی شماره 92 شامل؛ سرپرستان و اپراتورهای کنترل کیفی در مشاغل حوزه تولید و پردازش
 • گروه فرعی شماره 632 شامل؛ سرآشپز و آشپز
 • گروه فرعی شماره 633 شامل؛ قصابی و نانوایی

گروه خبری

پست های مرتبط

برنامه مهاجرت به مناطق کم جمعیت (RNIP)

منظور از برنامه مهاجرتی RNIP چیست؟ برای بدست آوردت اطلاعات کامل در…

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی کانادا همچنین به عنوان ویزای بازدید کننده یا ویزای گردشگری…

نیروی متخصص فدرال (FSWP)

نیروی متخصص فدرال (FSWP) برنامه نیروی متخصص فدرال (FSWP)از سال 1967، یکی…

دیدگاهتان را بنویسید