اقتصاد کانادا

اقتصاد کانادا

کانادا یکی از قویترین کشورهای اقتصادی در جهان است که اقتصاد این کشور تنوع گوناگونی دارد. کانادا دارای منابع عظیمی از نفت و گاز است و همچنین بزرگترین صادر کننده مواد معدنی جهان، رتبه 1 تا 5 در جهان در زمینه تولید روی، نیکل، اورانیوم، آلومونیوم و تیتانیوم، طلا، مس و نقره متعلق به کانادا است. با توجه به دارا بودن یک پنجم از آبهای شیرین جهان و دشتهای وسیع حاصلخیز بخش کشاورزی کانادا نیز رشد چشمگیری داشته است به طوری که کانادا در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده مواد غذایی، سبزیجات و گوشت و سایر فرآورده های لبنی در جهان است.

بیشترین شرکت های تولیدی کانادا در استان های کبک و اونتاریو قرار دارند، از تولیدات آن می توان به مواد غذایی، کاغد، چوب، صنایع شیمیایی و نفت اشاره کرد، از همان ابتدا هم این کشور نسبت به سایر همسایه هایش از سرانه رشد ناخالص کمتری برای تولیدات داخلی برخوردار بود که همین امر باعث شده تا ثروت ناخالص ملی به صورت مساوی و برابری بین مردم کانادا تقسیم شود که این خود یکی از دلایل قدرت اقتصادی این کشور است.

در صادرات می توان به : وسایل نقلیه، محصولات با فناوری بالا، نفت و گاز، فلزات و یا محصولات تهیه شده از جنگل و مزارع اشاره کرد

در واردات نیز می توان به تجهیزات صنعتی، مخابراطی، الکترونیکی، ماشین آلات، لوازم اتوموبیل و مواد صنعتی اشاره کرد

یکی از معدودترین کشورهای پیشرفته در جهان که صادرکننده انرژی خالص است، کانادا دارای ذخایر وسیعی از گاز طبیعی در ساحل های شرقی و منابع گاز و نفت در آلبرتا، بریتیش کلمبیا و ساسکاچوان است. در منطقه اتاباسکا تارسندز نفت و گاز فراوانی است که با استخراج آنها کانادا به دومین کشور ذخایر نفت و گاز بعد عربستان تبدیل شده است. در بریتیش کلمبیا، نیوفانلند و مانیتوبا و کبک انرژی الکتریکی ارزان است و چون برای محیط زیست ضرری ندارد استفاده فراوانی از آن می شود.

واحد پول کانادا Canadian Dollar یا دلار کانادا است. از نظر حجم مبادلات این واحد پولی در سطح جهانی هفتم است. به دلیل نقش نوعی اردک وحشی (Common Loon) در سکه های یک دلار کانادا اقتصاددانان و مردم از کلمه Loonie لونی به عنوان واحد پول خود استفاده می کنند. اصطلاح دیگری نیز به کار می رود که کلمه Buck است که برای دلار آمریکا نیز استفاده می شود.

هر دلار کانادا به 100سنت قابل تقسیم است.

سکه های مرسوم:

سکه یک سنتی (Penny)

سکه 5سنتی یا Nickel

سکه 10 سنتی یا Dime

سکه 25 سنتی یا Quarter

سکه یک دلاری یا Loonie

سکه دو دلاری یا Toonie

اقتصاد کانادا

 

 

اسکناس های کانادا Canadian Banknotes، در کانادا بر عکس آمریکا اسکناس یک دلاری وجود ندارد.

دستگاه های خودپرداز بانکها بدون استثنا فقط اسکناس های 20 دلاری به مشتری تحویل می دهد، خیلی از مراکز خرید و فروشگاه ها از مشتریان اسکناس های 50دلاری یا 100 دلاری دریافت نمی کند بنابراین پیشنهاد می شود اگر از این اسکناس ها دارید آنها را از طریق بانک ریزتر کنید برای سهولت کارتان.

اقتصاد کانادا

ارزش دلار کانادا به دلار آمریکا نزدیک است ولی افزایش دلار کانادا نسبت به آمریکا در دراز مدت به ضرر اقتصاد کانادا است زیرا بیشتر صادرات آنها به آمریکا می باشد.

گروه خبری

پست های مرتبط

نحوه ایجاد پروفایل اکسپرس اینتری آنلاین

پروفایل های اکسپرس انتری آنلاین به دولت کانادا امکان می دهد ارزیابی…

2 شغل پردرآمد دولتی کانادا برای دانشجویان

در صورت تمایل به کسب درآمد در دوره تحصیل در کالج یا…

دیدگاهتان را بنویسید