صفحه اصلی > کبک و اخبار عمومی کانادا : اگر در مونترال زلزله ۵.۸ ریشتری بیایید چه اتفاقی میفتد؟

اگر در مونترال زلزله ۵.۸ ریشتری بیایید چه اتفاقی میفتد؟

اگر در مونترال زلزله ۵.۸ ریشتری بیایید چه اتفاقی میفتد؟

توصیفی که یک راهبه از زلزله ۱۷۳۲ مونترال داشته است می‌تواند به پیش‌بینی دانشمندان در مورد تأثیری که همان رویداد تکراری سال‌ها بعد بر مونترال خواهد گذاشت، کمک کند.

مطالعات جدید نشان می‌دهد که زلزله‌ای مانند سال ۱۷۳۲ می‌تواند منجر به خسارت ۱۳.۲ میلیارد دلاری در کلان‌شهر مونترال شود. خانه‌هایی که روی خاک‌های رسی بنا شده‌اند و خانه‌هایی با دیوارهایی بدون پی‌ریزی (عمدتاً در محله‌های تاریخی) بیشترین آسیب را خواهند دید.

بزرگ‌ترین زلزله مونترال در تاریخ ۱۶ سپتامبر سال ۱۷۳۲ و ساعت ۱۱ صبح اتفاق افتاد. شهرک فرانسوی با ۴۰۰ ساختمان مسکونی و جمعیت ۳۰۰۰ نفر بود که بیشتر در نزدیکی رودخانه سنت لورانس قرار داشتند.

در اوایل دهه ۱۷۰۰، یک راهبه به نام ماری‌آن، همراه با خواهران راهبه، در یک بیمارستان مذهبی با نام Religieuses hospitalières de Saint-Joseph در خیابان سنت پل، که امروزه به عنوان مونترال قدیم یا Old Montreal شناخته می‌شود، خدمت می‌کرد.

روایت راهبه ماری‌آن به این صورت است: “زلزله باعث فرو ریختن ۵۶۷ دودکش و تقریباً تمام دیواره‌ها، برج‌ها و دیوارهای کلیسا را تاب می‌خوردند و ما مجبور شدیم به بیرون کلیسا پناه ببریم. احساس زلزله تا بوستون و فیلادلفیا هم می‌شد.”

با جمع‌آوری اطلاعاتی درباره جمعیت، نوع ساختمان‌ها، سال ساخت و نوع خاک در منطقه بزرگ مونترال، دانشمندان در گزارشی تلاش کرده‌اند تا برآوردی از خسارات یک زلزله مشابه سال ۱۷۳۲ را ارائه دهند.

  • زلزله می‌تواند به ۳۴۲۰۰ ساختمان مسکونی در منطقه بزرگ مونترال خسارت برساند که این مقدار حدود ۴ درصد از کل ساختمان‌ها است.
  • تقریباً ۱۴۰۰۰ ساختمان یا حدود ۱.۶ درصد کل ساختمان‌ها را تخریب خواهد کرد.
  • ۱۲۰ هزار خانوار بی‌سرپناه خواهند شد و ۶۰ هزار نفر به دنبال پناهگاه عمومی می‌روند.
  • حجم زباله شامل آجر و چوب که حدوداً معادل ۶.۷ میلیون تن است، می‌تواند باعث ایجاد ۲۶۰۰۰۰ بار کامیون شود.

در برآورد خود، محققان شرایط بدترین حالت را در نظر گرفته‌اند که مرکز زلزله در مرکز منطقه بزرگ مونترال قرار داشته باشد.

به گفته آژانس منابع طبیعی، هر سال در شرق کانادا تقریباً ۴۵۰ زمین‌لرزه رخ می‌دهد که ۲۵ آنها ممکن است قوی باشد. زمین‌لرزه‌هایی با بزرگی ۳.۵ تا ۵.۴ ریشتر بیشترین احساس شدگی را دارند، اما بسیار نادراً خسارت زیادی ایجاد می‌کنند.

دانشمندان بزرگی زلزله ۱۷۳۲ مونترال را با شدت ۵.۸ ریشتر برآورد کرده‌اند.

گروه خبری

پست های مرتبط

افزایش هزینه پراسسینگ مهاجرت (processing fee) به کانادا در سال ۲۰۲۴

اداره مهاجرت کانادا اطلاع داده است که از تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۲۴،…

ناامن ترین شهرهای کانادا در سال ۲۰۲۴

کانادا به دلیل مناظرهای طبیعی فوق‌العاده، مهمان‌نوازی گسترده و جمعیت مهربان، به…

دیدگاهتان را بنویسید