صفحه اصلی > آلبرتا و اخبار سیاسی کانادا : نخست وزیر آلبرتا می گوید تغییراتی در لایحه حاکمیت در راه است

نخست وزیر آلبرتا می گوید تغییراتی در لایحه حاکمیت در راه است

نخست وزیر آلبرتا می گوید تغییراتی در لایحه حاکمیت در راه است

نخست‌وزیر آلبرتا روز شنبه گفت که دولت آلبرتا در حال ایجاد تغییراتی است که قرار است هفته آینده مورد بحث قرار گیرد تا بخشی از لایحه‌ای را که به کابینه قدرت نامحدودی برای بازنویسی قوانین پشت درهای بسته بدون تصویب قانونگذار می‌دهد، تغییر دهد.

دانیل اسمیت به برنامه گفتگوی رادیویی کوروس خود گفت که لایحه حاکمیت او هرگز نباید چنین اختیارات گسترده ای به کابینه بدهد، و افزود که دولت او می خواهد در قانون روشن کند که اینطور نیست.

اسمیت به شنوندگان رادیویی خود گفت: «شما هرگز همیشه همه چیز را 100 درصد درست نمی کنید. من فکر می‌کنم در این مورد سردرگمی وجود دارد، بنابراین ما در حال کار بر روی برخی اصلاحات هستیم تا آن را روشن کنیم.»

این لایحه که روز سه شنبه توسط اسمیت به عنوان قانون امضای دولت جدیدش معرفی شد، به دلیل اعطای اختیارات گسترده به او و کابینه اش برای اصلاح هر گونه سیاست، قانون یا برنامه فدرال که برای آلبرتا مضر بداند، با محکومیت گسترده ای روبرو شده است.

منتقدان می گویند که چنین قدرتی که به طور مخفیانه و بدون نظارت قانونگذار اعمال می شود، تهدیدی برای کنترل ها و تعادل هایی است که زیربنای یک دموکراسی سالم است.

چند روز پس از اینکه اسمیت این لایحه را ارائه کرد، او و اعضای کابینه‌اش اتهامات از جمله دانشمندان حقوقی و قانون اساسی مبنی بر اینکه این لایحه قدرت کنترل‌ناپذیری می‌دهد را رد کردند.

اما اسمیت تا بعدازظهر جمعه به مشکلات اعتراف کرد و به شبکه خبری CBC گفت که ممکن است اصلاحاتی لازم باشد. تا صبح شنبه، او اذعان کرد که تغییرات در راه است.

او در برنامه رادیویی خود گفت: “در حال حاضر نگرانی هایی وجود دارد که (لایحه) به گونه ای نوشته شده است که نشان می دهد ما (کابینه) می توانیم به طور یکجانبه قوانین را تغییر دهیم — و ما قادر به انجام آن نیستیم.”

“اگر تغییراتی در قوانین (طبق لایحه) وجود داشته باشد، باید به قوه مقننه بازگردد، بنابراین ما در تلاش هستیم تا مطمئن شویم که این موضوع روشن می شود.”

اسمیت گفت که این موضوعات هفته آینده مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت و افزود که او رویکردی “منصفانه” توصیف می کند.

او گفت: «اگر با برخی جمله‌بندی‌های ناخوشایند باعث سردرگمی شدیم، پس بیایید آن را تمیز کنیم و سپس بتوانیم در مورد مسائل بزرگ‌تر صحبت کنیم.

دوان برات، دانشمند علوم سیاسی، گفت که اصلاح این لایحه برای حذف اختیارات گسترده به کابینه، گامی مثبت است.

اما برات گفت که این تغییر یک تغییر نیست، این لایحه به یک آشفتگی گیج کننده تبدیل شده است، به نظر می رسد اسمیت قوانینی را که معرفی می کند درک نکرده است، و کل ماجرا سوالات بزرگ تری را در مورد شایستگی اسمیت در شغل اصلی ایجاد می کند.

ادامه خبر و متن کامل : اینجا بزنید

گروه خبری

پست های مرتبط

ناامن ترین شهرهای کانادا در سال ۲۰۲۴

کانادا به دلیل مناظرهای طبیعی فوق‌العاده، مهمان‌نوازی گسترده و جمعیت مهربان، به…

دیدگاهتان را بنویسید