به گزارش گروه اقتصاد کلان و انرژی اقتصاد 100 به نقل از دویچه وله، اواسط تابستان سال ۲۰۲۲ به دنبال افزایش بی‌سابقه قیمت مسکن در کانادا، وزیر اقتصاد این کشور از طرحی خبر داده بود که سرمایه‌گذاران خارجی غیرمقیم، به مدت دست کم دو سال امکان خرید ملک در کانادا را نداشته باشند..

با آغاز سال ۲۰۲۳ این طرح با هدف کاهش قیمت املاک مسکونی و افزایش خانه‌های در دسترس برای شهروندان کانادایی به جریان افتاد و تا سال ۲۰۲۵ معتبر خواهد بود.

برخی از تحلیلگران اقتصادی در کانادا بر این باورند، در سال‌های اخیر قیمت خانه‌ها با حضور خارجی‌ها در این کشور افزایش یافته و امکان خرید ملک برای بسیاری از کانادایی‌ها دشوارتر شده است.

شماری دیگر از کارشناسان بازار مسکن اما معتقدند، جلوگیری خارجی‌ها از این معماملات تاثیر چندانی بر مسئله خواهد گذاشت و عملا اجرای این طرح بی فایده است.

آنها معتقدند، به جای اجرای چنین طرحی، باید به ساخت و ساز بیشتر مسکن برای پاسخگویی به تقاضاها توجه کرد.

آژانس مسکن ملی کانادا تابستان سال ۲۰۲۲ در گزارشی اعلام کرد، تا سال ۲۰۳۰ نزدیک به ۱۹ میلیون واحد مسکونی مورد نیاز خواهد بود.

اجرای این طرح در حالی است که آمارها نشان می دهد، کمتر از پنج درصد خانه‌ها در این کشور از سوی خارجیان غیرمقیم خریداری می‌شود.

این طرح در مورد پناهندگان و اتباع خارجی که حق اقامت دائم کانادا را دارند نیز عملی نمی شود.

همچنین این ممنوعیت تنها برای خانه‌های شهری اعمال خواهد شد و املاک و مستغلات مورد استفاده برای مقاصد گردشگری مانند کلبه‌های ییلاقی را شامل نمی‌شود.

منبع : شهرخبر

دیدگاهتان را بنویسید