یک گزارش جدید حاکی از ادامه افزایش قیمت موادغذایی در سال 2024 است، اما به نسبت کمتری نسبت به دو سال گذشته. طبق این گزارش، قیمت موادغذایی در سال آینده می‌تواند بین 2.5 تا 4.5 درصد افزایش یابد. برآورد می‌شود که هزینه کل موادغذایی برای خانواده‌ها در سال 2024 حدود 16،297.20 دلار باشد که نسبت به سال قبل، 701.79 دلار افزایش داشته باشد.

نویسندگان گزارش اظهار داشته‌اند: «این خبر هم خوب و هم بد است. افزایش نسبت به سال گذشته کمتر است که خبر خوبی است، اما ادامه افزایش قیمت‌ها، به ویژه در دسته‌های سبزیجات، گوشت و نان، اخبار ناخوشایندی است.»

گزارش همچنین نشان می‌دهد که با توجه به تورم، مصرف‌کنندگان در سال 2023 کمتر برای موادغذایی هزینه کرده‌اند. افراد در این شرایط ممکن است یا مواد کمتری خریداری کنند، یا به اقلام با کیفیت پایین‌تر روی بیاورند، یا به جایگزین‌های اقتصادی‌تر متوجه شوند.

همچنین، تعداد استفاده‌کنندگان از بانکهای موادغذایی در حال افزایش است. این گزارش تأثیرات نامنظم آب‌وهوا، خشکسالی و آتش‌سوزی را به عنوان دلیل اصلی افزایش هزینه‌های موادغذایی نشان می‌دهد، در حالی که هزینه‌های انرژی و تورم نیز نقش دارند.

دیدگاهتان را بنویسید